لایت‌کوین(Litecoin) چیست؟

/ / اخبار عمومی
لایت‌کوین(Litecoin

عصر بانک؛به نقل از دیجیتال ترندز، اقبال به ارزهای دیجیتال موجب خلق نمونه‌های متنوعی از آنها شده که از جمله آنها می توان به اتریوم و زدکش اشاره کرد که در عرض مدت نه چندان زیادی به محبوبیت کم و بیش قابل توجهی رسیدند.

اما لایت‌کوین(Litecoin) که مدت زیادی از عرضه اش نمی گذرد،اگر چه از نظر چارچوب و اصول اجرایی تفاوتی با بیت‌کوین یا دیگر ارزها ندارد. اما از سرعت انتقال و کارایی بیشتری برخوردار است.

لایت‌کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاکچین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت‌کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد.همانند بیت‌کوین، امنیت شبکه لایت‌کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش‌های لایت‌کوین تقریبا چهار برابر سریع‌تر از بیت‌کوین هستند.

این ارز دیجیتال توسط یکی از کارکنان سابق گوگل به نام چارلی لی  طراحی شده و ارزش بازار آن به سرعت به ده‌ها میلیارد دلار رسیده است. لایت‌کوین هم مثل سایر ارزهای دیجیتال توسط یک مرکز خاص مانند بانک مرکزی کنترل نمی شود و تمام کاربران در یک شبکه بزرگ به نقل و انتقال آن می‌پردازند.

شبکه تبادل لایت‌کوین در قالب فرایندی موسوم به ماینینگ کار می کند. فرایند ماینینگ شامل محاسبات پیچیده ریاضی با استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمند است و افرادی که به اجرای این محاسبات کمک می‌کنند مبلغی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

طراحان لایت‌کوین برای تولید و عرضه آن سقف 84 میلیارد لایت‌کوین را درنظر گرفته اند که به معنای محدودیت برای تولید و انتقال و عرضه ارز یادشده است. در حالی که پردازش هر بلوک از بیت‌کوین به دلیل لزوم تایید و بررسی ده دقیقه به طول می انجامد، این رقم در مورد لایت‌کوین تنها 2.5 دقیقه است و لذا پردازش این ارز دیجیتال سریع تر و ارزان قیمت تر است. استفاده از یک الگوریتم نه چندان پیچیده مزیت دیگر این ارز دیجیتال است که باعث شده بسیاری آن را یک پول دیجیتال آینده دار تلقی کنند.

منبع: https://asrebank.ir