راهکارهای حفظ امنیت موبایل بانکینگ(Mobile Banking)

/ / اخبار عمومی
امنیت در موبایل بانک

بانکداری سیار (موبایل بانکینگ) از جمله روش‌های پرداخت است که با بکارگیری اصولی و متناسب آن، می‌توان هزینه‌های بانکی را به شدت کاهش داد.
یک کارشناس بانکداری الکترونیک با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی و تلاش لازم برای اجرایی شدن موبایل بانکینگ در کشور اظهار داشت: برای بقا در دنیای رقابت بانکداری نوین لازم است بانک‌ها به مدیریت بهینه هزینه‌های لازم جهت بهره‌گیری فناوری‌های مختلف توجه کنند و با بکارگیری بهترین روش‌ها، کمترین هزینه را برای بانک ایجاد کنند.
این کارشناس بانکداری الکترونیکی با بیان اینکه “بانک‌های کشور (اعم از دولتی، خصوصی و موسسات مالی) باید در راستای ایجاد یک زیربنای مشترک اطلاعاتی با یکدیگر همکاری کنند”، ادامه داد : این روش به بانک‌ها در راستای فایق آمدن بر ریسک‌های موجود در بانکداری و پرداخت‌های خرد، کمک می‌کند.
وی گفت:این همکاری بدلیل تقسیم هزینه‌ها در بین بانک‌های مختلف، هزینه هر بانک را برای بهره‌گیری از بانکداری الکترونیک و سیار کاهش می‌دهد.
فرنود حسنی گفت: بسیاری از بانک‌ها، سرویس‌های مبتنی بر تجارت سیار را تنها جهت رقابت و حفظ و نگهداری مشتریان سودآورشان ارایه می‌دهند، و به این باور نرسیده‌اند که بهره‌برداری از تکنولوژی موبایل بانکینگ باید در تمامی ابعاد بازاریابی، توزیع و راهبردهای فناوری، صورت گیرد.
حسنی با تاکید بر اینکه سرویس‌های منطبق بر تکنولوژی از جمله بانکداری سیار، باید بطور پیوسته انتظارات متغیر مشتریان را پوشش دهند، اظهار داشت: این امر جز با ارتباط دائم با مشتریان میسر نمی‌شود و نیازمند مدیریت ارتباط با مشتری آگاهانه است.
روش‌های ساده برای جلوگیری از سوء استفاده از موبایل بانکینگ
پایین بودن ضریب امنیت بانک همراه و سوء استفاده از آن یکی از مشکلات و دغدغه های کاربران این سرویس است و این امر موجب شده تا اپراتور ها و شرکت‌ها تدابیری برای افزایش امنیت آن بیندیشند.
در همین راستا اپراتورهای هندی چند توصیه و ترفند برای افزایش ضریب امنیت بانک همراه در مقابل کلاهبرداری و سوء استفاده ارایه کرده‌اند که به شرح زیر است:
. تلفن همراه را هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، قفل کرده و رمز ورود آن را حتی برای نزدیکترین وابستگان خود فاش نکنید.
. از رمزها و کدهای مشکل با حداقل 8 رقم با ترکیبی از حروف، اعداد و نماد ها استفاده کنید.
. هرگز اطلاعات مهم خود مانند شماره حساب، رمزها، تاریخ تولد و غیره را از طریق پیام کوتاه ارسال نکنید.
. تلفن همراه را به نرم‌افزار های امنیتی مانند فایروال یا نرم افزار ضد هکر و آنتی ویروس مجهز کنید.
. فایل‌ها را تنها از منابع مطمئن دانلود کنید.
. هنگامی که به بلوتوث نیازی ندارید از خاموش بودن آن مطمئن شوید.
. قبل از این که تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار دهید یا آن را بفروشید، تمام اطلاعات شخصی و رمز و کدهای حساب بانکی خود را از حافظه آن پاک کنید.
. تلفن همراه خود را همواره به روز نگه دارید و از جدیدترین نرم افزارهای امنیتی استفاده کنید.

منبع: https://banki.ir