لزوم بکارگیری پروتکل SSL

/ / اخبار عمومی
لزوم بکارگیری پروتکل SSL

امروزه دنیا با تغییرات سریعی روبرو است ، وب‌سایت‌های اینترنتی روز‌به‌روز در حال افزایش هستند و امنیت آن‌ها اهمیت بسیاری دارد.در همه وبسایت‌های اینترنتی اطلاعاتی بین وبسایت ( بعنوان سرویس‌دهنده ) و بازدید‌کننده (بعنوان سرویس‌گیرنده ) در حال تبادل است.

کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است.

SSL  یک پروتکل استاندارد امنیتی برپایه رمزگذاری است که در آن داده‌های رد و بدل شده بین وبسایت و بازدید‌کنندهتوسط کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌شود.

وب‌سایتهایی که از گواهینامه SSL جهت رمزگذاری اطلاعات استفاده می‌کنند، معمولاً از طریق پروتکلHTTPS  (به جای حالت عادی و غیر امن آن یعنی(HTTP  با سرویس‌گیرنده‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. در مرورگرها، اینگونه وبسایت‌ها با علامت قفل سبز (به معنای ارتباط امن) نشان داده می‌شوند.در صورتی که امنیت وبسایت برای شما در اولویت‌ است،باید از SSL استفاده کنید.

بهبود سئو

گواهی SSL می‌تواند به بهبود سئوی وبسایت(SEO:Search Engine Optimization) کمک کند. سئو یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو نشانگر اعتبار وبسایت شما در موتورهای جستجویی مانند گوگل برای نمایش مطالب است. هرچه وبسایت شما سئوی بهتری داشته باشد، موتورهای جستجو برای نمایش نتایج جستجوی کاربران به مطالب وبسایت شما اهمیت بیشتری می‌دهند.

اگر وبسایت شما در کلمات مرتبط با کسب و کارتان در صفحه اول گوگل باشد، مشتریان بیشتری جذب خواهید نمود و فروش شما افزایش پیدا می‌کند.جالب است بدانید SSL یکی از عوامل بالا بردن رتبه‌بندی گوگل است.

گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرده‌است، با توجه به اهمیت امنیت وبسایت‌ها، و رسیدن به این هدف که کاربران از طریق گوگل به وبسایت‌های امن وارد شوند، تصمیم گرفته‌است داشتن گواهی معتبر SSL را یکی از عوامل بالا رفتن رتبه وبسایت کند.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

بر اساس لیست ارائه‌شده توسط وزارت صنایع و معادن نیز، برای صدور نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره نیاز به گواهینامه SSL است.(https://www.enamad.ir/faq.aspx) لذا این گواهینامه برای دریافت نماد الکترونیکی که نشانگر اعتبار شما است نیز ضروری می‌باشد.

ارائه اپلیکیشن در اپ استورها

علاوه بر آن در صورتی که در حوزه اپلیکیشن‌های موبایل یا ربات‌های تلگرامی فعالیت دارید، داشتن SSL برای ثبت برنامه در اپ‌استورها ضروری است.

این موارد تنها بخشی از فواید و دلایل لزوم ssl  برای وبسایت شما است.

نکات فنی مهم

1. اگرچه HTTPS و رمزنگاری SSL امن و قابل اطمینان است، اما به دلیل وجود محدودیت‌هایی، معمولا سرعت انتقال اطلاعات از این طریق نسبت به شیوه معمول یعنی HTTP پایین‌تر است، لذا برای افزایش کارایی، بهتر است تنها در صفحاتی از این پروتکل استفاده کنید که اطلاعات حساسی در آنها رد و بدل می‌شود.
2. در استفاده از سرور HTTPS دقت داشته باشید که مخصوصا در مورد تصاویری که بارگذاری می شوند، آنها را با محتوایی که از قسمت HTTPS فراخوانی می شوند در یک صفحه قرار ندهید (یا لااقل به صورت آدرس کامل https://www قرار ندهید)، چرا که موجب می شود تا مرورگر کاربران برای هر تصویر، سوالی مبنی بر معتبر نبودن اتصال و ادامه دادن یا ندادن درخواست، از آنها داشته باشد و واضح است که این موضوع موجب نارضایتی کاربران خواهد شد.