فعالیت سه چهارم فین‌تک‌های ایران در حوزه پرداخت

/ / اخبار عمومی
فین تک ایران

یک کارشناس بانکداری الکترونیک با بیان اینکه، سه چهارم فین تک‌های ایران در حوزه پرداخت فعال هستند، گفت: اگر بانک‌ها بخواهند سرویس‌های متنوع ارائه دهند باید به بازیگران بیرونی و فین‌تک‌ها متکی باشند.

ه گزارش ایبِنا و به نقل از ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، نیما نامداری در خصوص آینده صنعت پرداخت در ایران باتوجه به ظهور بازیگران جدید و فین‌تک‌ها در این بخش، اظهار داشت: آینده خوبی برای صنعت پرداخت به دلیل جوانی و ساختار خوب با وجود بازیگران جدید و جوان، پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سه چهارم فین‌تک‌های ایران در حوزه پرداخت فعالیت می کنند، افزود: اما ایراد بزرگ در حوزه پرداخت، سخت بودن نوآوری در ارائه خدمات به دلیل نبود پرداخت اعتباری و خاص بودن مدل کارمزد است. به عبارتی مدل درآمدی بسیار محدودی در صنعت پرداخت وجود دارد.

معاون طرح و توسعه شرکت ارتباط فردا ، وضعیت مدل درآمدی در نظام بانکی را برعکس حوزه پرداخت دانست و ادامه داد: در حوزه بانکی، انواع حوزه‌های کار و شیوه های نوآوری وجود دارد اما هنوز گام جدی برای فین‌تک‌ها برداشته نشده و علت آنهم این است که بانک‌ها اغلب قدمت بالایی دارند و سالخورده هستند و همین موضوع محافظه کارشان کرده است.

نامداری اتفاقات رخ داده در حوزه پرداخت را مطلوب توصیف کرد و گفت: البته معتقدم بعد از چند سال این اتفاق در بانک‌ها نیز می‌افتد؛ یکی از دلایل اصلی آن هم، این است که بانک‌ها هم اکنون به شدت به لحاظ سوددهی و سلامت مالی دچار مشکل شده اند و ناچار هستند برای نگه داشتن مشتریان و افزایش رضایت مشتریان فعلی سرویس‌های متنوع ارائه دهند.

این فعال در حوزه پرداخت، گفت: اگر بانک‌ها می‌خواهند سرویس‌های متنوع ارائه دهند چاره ای ندارند جز اینکه به بازیگران بیرونی و فین‌تک‌ها متکی شوند؛ البته برای اینکار به پلت‌فرم احتیاج دارند.

معاون طرح و توسعه شرکت ارتباط فردا با تأکید براینکه هم اکنون پلت‌فرم‌هایی نیز شکل گرفته که گام‌های بلندی در این حوزه محسوب می‌شود، تصریح کرد: اما بنظرم بانک‌ها در این زمینه تأخیری نسبت به نظام پرداخت دارند.

وی در پاسخ به این سوال که ظهور فین تک‌های بانکی در کشور چقدر زمان نیاز دارد؟ گفت: احتمالا در حوزه پرداخت، فین تک ها تا دو سه سال آینده به ۸ الی ۱۰ عدد برسند و فکر می‌کنم در حوزه غیرپرداختی و بانکی شاید به تعداد انگشتان دو دست فین‌تک داشته باشیم.

نامداری در توضیح فین تک های غیرپرداخت تأکید کرد: منظور از فین تک غیرپرداخت، شرکت‌هایی است که در حوزه پی اف ام، اعتبارسنجی و اعتباری، کیف پول بانکی کار می کنند؛ بعبارت دیگر هر فین تکی که اصلی‌ترین فعالیتش کارت بانک نیست، فین‌تک غیرپرداخت محسوب می شود.

یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع” نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی” دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

منبع: https://www.ibena.ir