رگ‌تک و اهمیت آن در اکو‌سیستم فین‌تک

/ / اخبار عمومی
رگ تک و فینتک

شاخه جدید از فین تک که از سال 2015 شکل گرفته و به سرعت در حال رشد است. اما در این یادداشت کوتاه قصد داریم به این نکته بپردازیم که رگ‌تک واقعا چیست و چرا موضوع مهمی است.

مطابق تعریف دیلویت ، رگ تک  شاخه جدید از فین تک است که از سال 2015 شکل گرفته و به سرعت در حال رشد است. اما در این یادداشت کوتاه قصد داریم به این نکته بپردازیم که رگ‌تک واقعا چیست و چرا موضوع مهمی است.

رگ‌تک استفاده از فناوری‌های نوین برای پیاده سازی و اجرای الزامات قانونی است. یا به اصطلاح دیگر رگ‌تک فناوری است که تلاش میکند راه‌حل‌های قانونی چابک ، قابل تنظیم ، قابل ادغام و یکپارچه سازی ، قابل اعتماد ، امن و مقرون به صرفه برای کشف و جلوگیری از تقلب و تخلف و همچنین بهبود کارایی سیستم‌ها ارائه کند.

به خودی خود پیوند بین رگولاتوری و فناوری موضوع جدیدی نیست . اما به دلیل افزایش تمرکز کسب وکارها بر داده‌ها و گزارشات این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است. این تمرکز بر داده‌ها و شکاف ناشی از افزایش سریع داده با ایجاد و ظهور فناوری‌های مالی افزایش یافته و این شکاف سریعتر در حال رشد است.

   در محدوده بسیار وسیعی از فعالیت‌های کسب و کاری ، فینتک‌ها راه‌حل‌های اثربخش و کارایی ارائه میکنند . اما گام بعدی برای توسعه این سرویس‌ها تمرکز بر عملکرد‌های نظارتی بر فینتک‌هاست که از اهمیت ویژه ای برای ایجاد ثبات در این حوزه برخوردار است. پیش از وجود فینتک‌ها اغلب تراکنش‌ها و فعالیت‌های مالی معمولا به صورت متمرکز و توسط سیستم‌های بانکی و از طریق کانال‌های مشخص بانکی ارائه میگردید ، اما با ظهور فین‌تک‌ها کانال‌های ارائه سرویس توسعه پیدا کرده و امکان نظارت بر آن‌ها با روش‌های گذشته به سادگی امکان پذیر نیست .

   ما میتوانیم انتظار داشته باشیم این ساختارشکنی‌ها نظارت‌ها را تا حد بسیار زیادی داده محور کند و نظارت مشتمل بر استفاده از داده‌های در لحظه و همچنین الگوریتم‌های هوشمند و تحلیل داده‌ها گردد.

   لندن را میتوان با توجه به حجم بسیار بالای سرمایه‌گذاری‌های انجام شده به عنوان قطب رگ‌تک دنیا در نظر گرفت. موسسه FCA در انگلستان در گزارش خود پیشنهاد داده و اعلام کرده که رگ‌تک به زودی تغییرات و تحولات قابل توجهی ایجاد خواهد کرد و بر توجه بیشتر بر آن تاکید کرده است.

   رگ‌تک میتواند در رویکردی جدید برای کنترل در لحظه مبارزه با پولشویی و کشف تخلف در تراکنش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.  بررسی شبکه‌های اجتماعی و رفتار‌های کاربران و سنسورهای بیومتریک میتواند برای ارزیابی دقیق مشتریان ، شناسایی آن‌ها و همچنین اعتبار سنجی و رتبه بندی آن‌ها مورد استفاده  قرار گیرد. اهمیت رگ‌تک و استفاده از هوش مصنوعی در آن استخراج تراکنش‌های مشکوک از میان انبوه تراکنش‌ها همچون جداکردن گندم از کاه میماند.

   یکی دیگر از کاربردهای رگ‌تک خودکارسازی راستی آزمایی از داده‌ها و طراحی مدلی برای مدیریت ریسک در شرکت‌های بزرگ ایجاد است. این موضوع خط مقدم رگ‌تک در دنیای امروز است.

   ارزشی که رگ‌تک برای ما ایجاد میکند پیشگیری از خطا و بروز تخلف با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده  در فرآیندهایی است که در گذشته امکان کنترل آن‌ها به سادگی وجود نداشت.

منبع: https://fintech.ansarbank.com