نصب فیلتر شکن خطرات امنیتی فراوانی به دنبال دارد

/ / اخبار عمومی
خطرات امنیتی vpn

کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان ضمن اشاره به خطرات فیلترشکن‌ها، به کاربران اینترنتی که اقدام به نصب اینگونه نرم افزار‌های دور زدن فیلترینگ می‌ کنند، هشدار داد.

ستوان یونس عیسی‌پره کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان در این خصوص گفت: با بررسی‌های انجام شده در پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا خوزستان مشخص شد که متاسفانه شاکیان با اقدام جهت نصب فیلترشکن، در دام سایت‌های فیشینگ افتاده و همه اطلاعات بانکی آنها به سرقت شده است. 

این مقام مسئول ادامه داد: در این نمونه از کلاهبرداری‌ها، مجرمان سایبری از طریق تبلیغات گسترده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و یا با ارسال ایمیل، شهروندان را به درگاه جعلی جهت انجام خرید اینترنتی هدایت می‌کند. در این صورت کاربر تصور می‌کند که وارد سایت اصلی شده است و اگر به جعلی بودن درگاه بانکی دقت نکند و اطلاعات شخصی، بخصوص اطلاعات بانکی خود را در سایت وارد کرده و ارسال کند، هکرها و مجرمان سایبری اطلاعات ارسال شده را ثبت کرده و از آن سوء استفاده می‌کنند.

این مقام انتظامی گفت: استفاده از فیلترشکن ، فارغ از مشکل اصلی آن یعنی دور زدن فیلترینگ کشور و دسترسی کاربران به محتواهای نامناسب و ممنوع، باعث ایجاد خطرات امنیتی بسیاری مانند سرقت اطلاعات می‌شود. گرایش کاربران برای استفاده از این نوع برنامه‌ها باعث تمرکز هکرها و مجرمان سایبری برای ساخت چنین برنامه‌هایی شده تا از این طریق بتوانند اطلاعات حساس کاربران را سرقت کنند.

وی سهولت ارتکاب جرم در این فضا، تصور پنهان ماندن جرم و عدم شناسایی مجرم و سطح پایین آگاهی کاربران نسبت به جرائم اینترنتی را از عوامل موثر در وقوع جرایم در این زمینه دانست و گفت: به غیر از کلاهبرداری‌هایی که در قالب فروش و نصب فیلتر شکن صورت می‌گیرد، خود برنامه‌های فیلترشکن نیز خطرات امنیتی زیادی را متوجه کاربران می‌کنند.

ستوان عیسی پره ضمن هشدار به شهروندان در زمینه خطرات امنیتی در استفاده ازفیلترشکن افزود: این برنامه‌ها با اجرا روی سیستم‌های رایانه‌ای و گوشی‌های هوشمند، پورت‌های مختلفی را جهت اجرای دستور باز می‌کنند. در حقیقت هنگام استفاده از فیلترشکن ،کاربر اجازه می‌دهد که تمام اطلاعات او به سرور وی پی ان ارسال شود که امکان سرقت اطلاعات و سوءاستفاده از آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل به شدت توسط توصیه می‌شود از وی پی ان، فیلترشکن و پروکسی استفاده نشود، بخصوص زمانی که قصد دارید اطلاعات شخصی نظیر نام کاربری و رمز عبور را ارسال کنید ویا از سایت‌های مهم مانند سایت‌ها و درگاه‌های بانکی استفاده ‌کنید.

کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان، ضمن برشمردن خطرات فلیترشکن‌ها ، بیان کرد: از جمله خطرات فیلترشکن‌ها می‌توان به امکان آلوده کردن سیستم به ویروس، دسترسی به اطلاعات و فایل‌های سیستم، امکان جمع‌آوری اطلاعات بانکی و دسترسی کامل به داده‌هایی که در شبکه مبادله می‌شود، قابلیت رصد لحظه به لحظه موقعیت مکانی و…  نام برد.

منبع : https://www.cyberpolice.ir