راهکارهای حفاظت از حریم شخصی در فضای مجازی

/ / اخبار عمومی
حفظ حریم شخصی در فضای مجازی

این روزها، اطلاعات شخصی به طور مرتب از طریق شبکه‌های اجتماعی، بانک ها، خرده فروشی ها و سایر سایت های اینترنتی به سرقت می‌رود.مثل رسوایی کمبریج آنالیتیکا، که اطلاعات شخصی حدود 87 میلیون کاربر Facebook را در اختیار داشت . در نهایت در سال 2017  آژانس اعتباری Equifax به 143 میلیون کاربر Facebook در این مورد هشدار داد. در این  اطلاعات شخصی آنها از جمله شماره های شخصی اجتماعی، تاریخ تولد، آدرس و در بعضی از موارد شماره گواهی رانندگی و همین‌طور در برخی موارد اطلاعات مربوط به کارت اعتباری بانکی افشا شد.ما با نظارت ناامید کننده ناامنی اطلاعات خصوصی و محرمانه شاهد هستیم.متاسفانه ما در بسیاری از موارد، شاهد نشر اطلاعات محرمانه و خصوصی کاربرها هستیم.

قاعده کلی این است که حریم شخصی خود را مانند منابع مالیتان حفظ کنید.با بکارگیری راهکارهای موثر با بالاترین سطح امنیتی، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شما به دست افزار ناشناس نمی‌افتد. در این مقاله چند راهکار برای افزایش امنیت اطلاعات شخصی خود در محیط مجازی را بررسی می‌کنیم.

در حقیقت هیج چیز به طور کامل حذف نمی‌شود.

هر زمان که وارد فضای مجازی می‌شوید، دنباله‌ای از فعالیتتان را در اینترنت به جا می‌گذارید.داده‌های شما از جمله فیلم و عکس و غیره، در وب‌سایت‌هایی که برای اطلاعات جستجو می کنید، وب‌سایت‌های خرید آنلاین و شبکه‌های  اجتماعی، ذخیره می‌شود. حتی زمانی که یک پست را در شبکه‌های اجتماعی حذف کنید، امکان دارد این اطلاعات در جایی در فضای اینترنت ذخیره شده باشد. به عنوان یک قاعده کلی،هرگز اطلاعات شخصی خود را که مایل نیستید که منتشر شود با نمی‌خواهید والدین یا همسر یا مدیر کاریتان به آن دسترسی داشته باشند را در فضای مجازی نشر ندهید.

دقت کنید که چه پیام‌هایی را تایید می‌کنید.

در صورت ورود به هر وب‌سایتی،احتمالاً  به طور ضمنی با شرایط و ضوابط سایت و یا پیام‌های مرتبط با سیاست‌های دسترسی به اطلاعات حریم خصوصی موافقت می کنید. حتی اگر آن را کامل نخوانده باشید! اگر شما در واقع مشترک یا پیوستن به یک وب سایت یا دانلود برنامه هستید، تقریبا قطعا موافقت میکنید شرایط و ضوابط سایت و / یا خطمشی رازداری را بپذیرید. فقط روی جعبه «موافقم» کلیک نکنید و روی «ثبت» کلیک کنید. اگر نگران تبادل اطلاعات شخصی خود با اینترنت هستید، حتما شرایط و ضوابط و خط مشی رازداری را با دقت بخوانید. حتی در صورت داشتن سوالات اضافی درباره نحوه استفاده و ذخیره اطلاعات شخصی خود، با وب سایت تماس بگیرید.

اگر شما بخواهید مشترک یک وب‌سایت شوید یا اپلیکیشنی دانلود کنید،تقریباً همیشه شرایط و ضوابط و سیاست‌های امنیتی سایت را می‌پذیرید. فوراً روی دکمه‌های «موافقم» و «ثبت» کلیک نکنید. اگر نگران تبادل اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی هستید، حتما شرایط و ضوابط و خط مشی‌های  محرمانگی وب‌سایت  را با دقت بخوانید. حتی در صورت داشتن سوالات دیگر درباره نحوه استفاده و ذخیره اطلاعات شخصی خود، با وب سایت تماس بگیرید.

مراقب کلاهبرداری فیشینگ باشید.

کلاهبرداری‌های فیشینگ از طریق آدرس ایمیل شما انجام می شود.چیزی که ممکن است مانند یک ایمیل رسمی از بانک شما، ارائه دهنده کارت اعتباری، IRS(خدمات درآمد داخلی) یا ایمیلی از یک شاهزاده نیجریه‌ای باشد.این یک روش کلاهبرداریست تا شما اطلاعات شخصی خود را مثل شماره حساب‌های بانکیتان را با شخص ثالث ناشناخته به اشتراک بگذارید. این شخص ثالث می تواند این اطلاعات شما را سرقت کند و از آن برای خالی کردن حساب بانکی شما استفاده کند. برخی از لینک‌ها از شما درخواست اطلاعات ندارند  اما بدافزارهایی را روی سیستم شما نصب می‌کنند و سپس می توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. هرگز  ایمیلی را که مشکوک به نظر می رسد باز نکنید.در صورت عدم اطمینان خاطر، هرگز اطلاعات خصوصی خود را به اشتراک نگذارید.

پیشنهادات خرید را رد کنید.

احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده باشد که زمانی که در حال جستجو آنلاین هستید،یک صفحه تبلیغاتی روی مانتیور کامپیوتر ظاهر می‌شود.این یک سیستم ردیابیست که برای اهداف بازاریابی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مشتریان بالقوه را برای خرید محصولاتان تشویق کند.اگر نمی‌خواید در فضای مجازی ردیابی شوید، وقتی این صفحات ظاهر می‌شوند آن‌ها را رد کنید.به عنوان مثال،روی دکمه «مخالفم» کلیک کنید تا کوکی‌ها در زمانی که در وب‌سایت وارد شدید، مورد استفاده قرار نگیرند.

هنگام متصل شدن به WiFi عمومی آگاهانه عمل کنید.

در هنگام چک کردن حساب بانکی خود و یا تایپ کردن شماره کارت اعتباری در رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود در هنگام اتصال به Wi-Fi عمومی، بسیار مراقب باشید. از آنجا که این اتصالات اغلب ناامن هستند ,با این کار اطلاعات محرمانه خود را به راحتی در معرض سرقت هکرها قرار می‌دهید.اگر مجبور هستید که یک تراکنش مالی را هنگامی که به Wi-Fi عمومی متصل هستید انجام دهید، حتماً از یک VPN استفاده کنید تا اطلاعات محرمانه از دید افزار ناشناس پنهان بماند.

گذرواژه‌های خود را هوشیارانه انتخاب کنید.

بسیاری از وب‌سایت‌ها سیاست سخت‌گیرانه‌ای را به کاربر تحمیل می‌کنند مثلاً گذرواژه شامل یک حرف بزرگ لاتین، یک حرف کوچک لاتین، یک عدد، یک کاراکتر خاص و طول مشخصی داشته باشد.می‌توانید گذرواژهمطابق با این سیاست برای ورود به این وب‌سایت استفاده کنید اما هرگز از آن در و‌ب‌سایت دیگری استفاده نکنید.با این روش حتی اگر گذرنامه شما ناخواسته منتشر شود، فعالیت امنی در سایت‌های دیگر خواهید داشت.

سطح دسترسی امنیتی را در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف خود تعیین کنید و آن را ذخیره کنید.هرگز حساب کاربری خود را عمومی نکنید.عمومی کردن حساب کاربری یعنی هر کسی در هر جایی به عکس‌ها، ویدئوها و پیام‌های شما دسترسی دارد و امکان داد از آن‌ها برای اهداف خاصی استفاده کند.جنایتکاران صفحات رسانه های اجتماعی را برای جلوگیری از بروز اختلافات، مانند رفتن به خارج از شهر در تعطیلات و یا خرید های بزرگ که می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. حتی داستان هایی از عکس های سرقت شده وجود دارد که ناخواسته تبدیل به بخشی از برنامه های تبلیغاتی در خارج از کشور به علت دسترسی وسیع به عکس های خود از طریق رسانه های اجتماعی می شود.مجرمان فضای مجازی می‌توانند از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در حساب کاربری شبکه اجتماعی شما سوء استفاده می‌کنند مثلاً اینکه شما در سفر هستید یا اینکه به تازگی پرداخت سنگینی انجام دادید.حتی داستان‌هایی از عکس های سرقت شده در فضای مجاوی وجود داردکه ناخواسته در کمپین‌های تبلیغاتی در آن سوی دنیا استفاده شده است و دردسترس عموم قرار گرفته است.

اطلاعات شخصی را کاملاً از بین ببرید.

هنگامی که دیگر از رایانه قدیمی، گوشی هوشمند، تبلت و یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی استفاده نمی‌کنید، محتوای اطلاعاتی آن‌ها را به طور کامل حذف کنید.قبل از اینکه هر برنامه‌ای برای آن داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات محرمانتان را به طور دائم از بین برده‌اید.

از چندین ایمیل استفاده کنید.

از آنجایی که اکثر آدرس های ایمیل برای استفاده رایگان هستند،می‌توانید تعدادی از آنها را برای فعالیت های مختلف تعیین کنید. بنابراین، که یک آدرس ایمیل برای خرید آنلاین، یکی دیگر برای امور کاری و یک ایمیل برای استفاده شخصی در نظر داشته باشید.با این کار، حتی اگر رمز یکی از ایمیل‌هایتان لو رفت، باز هم میتواند فعالیت امنی با ایمیل‌های دیگر خود داشته باشید.

طبق گزارش اخیر وزارت دادگستری ایالات متحده، 17.6 میلیون نفر در ایالات متحده هر ساله یک نوع سرقت هویت را تجربه می کنند و قربانیان به طور متوسط ​​تلفات ناشی از آن 1،343 دلار (در مجموع 15.4 میلیارد دلار در سال 2014) را تجربه کردند. به هر حال، پیشگیری بهتر از درمان است.

تکنولوژی‌های جدید را امتحان کنید.

تکنولوژی‌های جدید سطح بالاتری از  کنترل و حفاظت اطلاعات به اشتراک گذاشته شده و ذخیره شده ارائه می‌دهند.Envilope، به عنوان اولین سرویس پستی بلاک‌چین در دنیا، راهکاری بر اساس فناوری ابری (cloud-based) ارائه کرد که امنیت ایمیل‌ها، فایل‌های دیجیتالی، پیام‌های حاوی عکس، ویدئو، صدا و هرذ چیزی که به صورت آنلاین ارسال می‌شود را تضمین می‌کند را ارائه داد.

Envilope به کابرانش امکانات بی‌نظیری در زمینه امنیت و کنترل محتوا ارائه می‌کند مثلاً این که اطلاعات در چه زمانی و مکانی و توسط چه کسی ارسال شده است. فقط گیرنده مورد نظر،پس از پذیرش شرایط و ضوابط فرستنده می‌تواند به محتوا دسترسی پیدا کند.اگر کابر پیامی را اشتباه ارسال کند و یا از ارسال آن پشیمان شود، فقط با یک کلیک می‌تواند آن را اصلاح کندحتی اگر این پیام چندین بار به اشتراک گذاشته شده باشد.

Envilope یک راه حل قوی مبتنی بر فناوری ابری(cloud-based) ارائه کرده است و تکنولوژی blockchain را برای افراد یا ‌سازمان‌هایی که تمایل به کنترل جامع به اشتراک‌‌گذاری، نحوه نمایش و ذخیره اطلاعات دارند، نیز بکار گرفته است.

این راهکار، HIPAA-complian، برای TLS، احراز هویت سطح دو(2FA), به اشتراک‌گذاری و رمزگذاری GDPR-compliant، ارتباطات نقطه به نقطه غیر متمرکز، مکانیزم توزیع فایل‌ها که فایل‌ها را به صورت غیر متقارن و آفلاین رمزگذاری می‌کند. قفل کردن آدرس IP، مانیتور کردن فعالیت‌های غیر معمول، احراز هویت سخت‌افزارها و بسیاری از امور مرتبط را ارئه می‌دهد.

استفاده از VPN

یک راه دیگر برای حفظ امنیت در اینترنت استفاده از VPN  است.یک VPN  می‌تواند ترافیک سایت را طوری نشان دهد که به نظر برسد ورود از سمت سرور VPN  بوده نه از سمت سیستم کاربر.هم چنین بعضی از VPNها سطح بالاتری از امنیت را ارائه می‌دهند و داده‌های منتقل شده بین سیستم کاربر و سرور VPN را هم رمزگذاری می‌کنند.

یک پروکسی سرور واسطه‌ایست که بین شبکه و اینترنت خارج ازآن قرار می‌گیرد.هنگامی که شما در مرورگر خود به یک آدرس وب را وارد می‌کنید، درخواست شما به یک سرور پروکسی ارسال می‌شود. که صفحه را بارگیری می کند و سپس آن را به کامپیوتر شما می فرستد. بسیاری از شبکه ها این کار را انجام می دهند زیرا سرور پروکسی به عنوان یک بافر ایمنی برای ترافیک سایت عمل می‌کند.

توصیه نهایی

نسبت به فعالیت‌های آنلاین خود آگاه باشید و موارد امنیتی را رعایت کنید. با اینکه ممکن است بکارگیری امور امنیتی زمان‌‌بر باشد اما امنیت اطلاعات شخصی شما را تضمین می‌کند.

منبع: https://datafloq.com