انواع ارز رمزنگاری‌شده

/ / اخبار عمومی
انواع ارز رمزنگاری‌شده

ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrency) در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.اما هنوز نقاط گنگ و مبهمی در این حوزه وجود دارد که طبعاً با ظهور هر فناوری جدید، ایجاد می‌شود. در این مقاله انواع ارزهای رمزنگاری شده شناخته شده را بررسی می‌کنیم.

بیت‌کوین (Bitcoin)

شناخته شده‌ترین نوع ارز رمزنگاری‌شده، بیت‌کوین است. بیت‌کوین اولین بار در سال ۲۰۰۸ خلق  شد و اوراق سفید آن به صورت آنلاین منتشر شد.

بعد از حدود یک دهه،  در نهایت در دسامبر ۲۰۱۷، یک بیت‌کوین تقریبا به قیمت ۱۷۰۰۰ دلار مبادله شد و هر کسی که مقدار زیادی از این پول الکترونیکی در اختیار داشت، ثروتمند شد.

ریپل (Ripple)

ریپل است در سال ۲۰۱۲ با نام اوپن‌کوین (Opencoin) معرفی شد و حدود سه سال بعد در سال ۲۰۱۵ به نام ریپل لبز (Ripple Labs) تغییر نام داد.

ریپل به عنوان سیستمی است که در آن می‌توان به طور آنی، دارایی‌ها را، چه به شکل پول، طلا یا ملک، انتقال داد؛ در نتیجه، یک سرویس انتقال ارزان‌تر، شفاف‌تر و مطمئن‎تر از آنچه در حال حاضر توسط بانک‌ها استفاده می­شود،ایجاد کرد.

زی‌کش (Zcash)

این ارز ابتدا در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و در حال حاضربعد از سه سال، ارزش کل سرمایه بازار آن به ۶۳۴ میلیون دلار رسیده است.

زی‌کش با هدف افزایش امنیت و حفظ هر حریم خصوصی کاربران کدگذاری امنی که مبتنی بر تحقیق دانشمندان دانشگاه‌های ماساچوست (MIT)، تل‌آویو و یوسی برکلی (UC Berkley) است، بهره می‌برد.

لایت‌کوین (Litecoin)

لایت‌کوین که در سال ۲۰۱۱ و به عنوان ثمره مستقیم بیت‌کوین راه‌اندازی شد.

  لایت‌کوین دارای یکی از سریع‌ترین زمان‌های تراکنش است. تایید تراکنش آن فقط دو و نیم دقیقه طول می‌کشد که در مقایسه با زمان تایید ۱۰ دقیقه‌ای نزدیک‌ترین رقیب خود یعنی بیت‌کوین، ناچیز است.

دش (Dash)

دش که با نام دیگر دیجیتال‌کش (Digital Cash) و نام سابق دارک‌کوین (Darkcoin) نیز شناخته می‌شود.

دش بر مبنای نوعی از شبکه­ی مسترکد غیرمتمرکز کار می‌کند که ردیابی تراکنش‌های انجام شده در پلتفرم آن، تقریبا غیرممکن‌ است؛ از این رو تراکنش‌ها را کاملا ناشناس نگه می‌دارد و در نتیجه، طرفداران زیادی را جلب کرده است.

 این مقاله با هدف مشاوره برای سرمایه‌گذاری تولید نشده است. لطفا پیش از سرمایه‌گذاری در هر نوع از ارز رمزنگاری‌شده، به طور کامل تحقیق کنید.

منبع: https://way2pay.ir