بدون مراجعه به بانک، کارت سرقت شده خود را مسدود کنید

/ / اخبار عمومی
بدون مراجعه به بانک، کارت سرقت شده خود را مسدود کنید

رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: در صورت به سرقت رفتن یا مفقود شدن کارت بانکی در ایام تعطیلات نوروزی بهترین کار مسدودسازی کارت بانکی است که شهروندان می‌توانند با استفاده از تلفن گویای بانک، موبایل بانک یا دستگاه‌ها خودپرداز بانکی اقدام به مسدود کردن کارت بانکی کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم مهدی شکیب تصریح کرد: شهروندان به یاد داشته باشند در ایام تعطیلات نوروزی به راحتی می‌توانند کارت بانکی سرقت رفته یا مفقود شده خود را مسدود نمایند تا برداشتی بدون اجازه آنها صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه استفاده از دستگاه خودپراز بانکی، تلفن گویای بانک صادرکننده کارت، اینترنت بانک و موبایل بانک امکان‌پذیر است، افزود: فقط دانستن شماره کارت بانکی و رمز آن برای این کار لازم است.

وی ادامه داد: طریقه مسدودسازی کارت بانکی از طریق دستگاه کارتخوان بانکی بدین صورت است که دکمه ثبت دستگاه خودپرداز بانکی را زده و گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب نموده و شماره کارت خود را وارد نمایید بعد از ورود شماره کارت در مرحله بعد رمز آن را وارد کرده و کارت شما مسدود می‌شود و دیگر کسی نمی‌تواند برداشتی از کارت بانکی سرقت شده یا مفقود شده شما داشته باشد.

سرهنگ شکیب تماس با تلفن گویای بانکی را روش دیگر خواند و گفت: شهروندانی که شماره کارت خود را حفظ نیستند، می‌توانند از طریق تماس با تلفن گویای بانک خود و دادن یکسری اطلاعاتی به کارشناس یا اپراتور مربوط تقاضای مسدودسازی کارت خود را نمایند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا همچنین یادآور شد: مسدودسازی کارت مفقود شده و مسروقه از طریق اینترنت بانک و نرم افزار موبایل بانکی نیز امکان پذیر است، بسیاری از بانک‌ها گزینه مسدودسازی و غیر فعال کردن کارت‌های بانکی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و تنها لازم است هموطنان شماره کارت و رمز عبور خود را حفظ باشند تا بتوانند کارت بانکی مفقود شده خود را بدون در دست داشتن کارت مسدود نمایند.

وی دانستن تلفن گویای بانکی و یا حفظ بودن شماره کارت بانکی را یک ضرورت خواند و به شهروندان تاکید کرد: با دانستن این دو شماره به راحتی می‌توانید در صورت به سرقت رفتن یا مفقود شدن کارت بانکی به راحتی کارت خود را مسدود کرده و بعد از بازگشایی بانک‌ها نسبت به صدور مجدد کارت اقدام نمایند.

سرهنگ شکیب در پایان گفت: هموطنان گرامی می‌توانند‌ آخرین آموزش‌های لازم و هشدارهای سایبری را از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنت www.cyberpolice.ir دریافت کنند، ضمن آن‌که در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش گزارش مردمی اعلام کنند.

منبع: https://www.cyberpolice.ir