تلنت(telnet) چیست؟

/ / اخبار عمومی
telnet

تلنت (Telnet) یک پروتکل تحت شبکه است که در اینترنت و شبکه‌های محلی استفاده می‌شود. این پروتکل در سال ۱۹۶۹ توسعه یافت. بیشتر تجهیزات شبکه‌ای وسیستم‌های عاملی که دارای مدل مرجع اینترنتی هستند، تلنت را پشتیبانی می‌کند.

شهرت تلنت به دلیل بودن در اینترنت اولیه (در زمان ارائه اینترنت در سال 1969) است که به‌منظور شکل‌دهی مدیریت از راه دور کامپیوترها از ترمینال‌های مختلف ایجاد گردید. تلنت ورود از هر ترمینال در ساختمان را به پردازنده مرکزی توسط دانشجویان و استادان دانشگاه فراهم می‌ساخت.
این دسترسی از راه دور موجب صرفه‌جویی در زمان و عدم صرف ساعت‌ها وقت برای پیاده‌روی محققان در طول ترم بود که راه را برای عرضه وب جهانی آماده کرد. باوجودی که این فناوری بسیار قدیمی است همچنان نیز توسط برخی برنامه نویسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‘SSH’ که نسخه کنترل از راه دور امروزی تلنت است برای مدیریت لینوکس و یونیکس از فواصل دور بکار می‌رود.
این پروتکل مبتنی بر متن بوده و برخلاف فایرفاکس یا کروم دارای صفحه‌های حاوی تصویر، انیمیشین و یا هایپرلینک نیست. دستورات Telnet کمی رمزآلود هستند مانند ‘z’ و ‘prompt% fg. بسیاری از کاربران مدرن امروزی آن را کند و نامعمول می‌دانند.

منبع: https://www.easyco.ir